تبلیغات
بخش مقاله های ارسالی وب سایت دنیای آموزش - بیمه الكترونیك و تجارت الكترونیك 9
 
بخش مقاله های ارسالی وب سایت دنیای آموزش
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سید امین موافقی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

توضیح هر یك از 36 ماده فصل سوم:

ماده 1 : بیمه‌گر و بیمه‌گزار باید در ازای تعهدی که نسبت به هم دارند پای‌بند باشند تعهد بیمه‌گر پرداخت خسارت و تعهد بیمه گذار پرداخت حق بیمه است.

ماده 2 : هر صحبتی و حرفی میان بیمه‌گر و بیمه‌گزار باید مکتوب باشد و باید بصورت سند کتبی در بیمه‌نامه قید و امضاء شده باشد.
ماده 3 : بیمه‌نامه باید حاوی چه مشخصاتی باشد.
ماده 4 : هر چیزی بیمه نمی‌شود بلکه باید یک مال، یک منفعت یا یک مسئولیت باشد و طرف در آن ذینفع باشد یعنی مسئولیت فرد مالك در بیمه اتومبیل این است که نمی‌تواند با سرعت بالا براند.
ماده 5 : یک مسئولیت باید بدوش فرد باشد یا در آن ذینفع باشد و طبق این موارد آن فرد می‌تواند در بیمه‌نامه صاحب نفع بیمه‌ای باشد. مثلاً فرد x   برای کارهای اداری یک اتومبیل به بانک y   داده است پس مسئولیت این ماشین با بانک است اما اگر حادثه‌ای رخ دهد این فرد x   است که خسارت خورده پس در بیمه‌نامه نوشته می‌شود بانک y   به نفع شخص x  .
ماده 6 : بیمه‌نامه متعلق به کسی است که حق بیمه را پرداخت می‌کند مگر اینکه شرط دیگری قید شده باشد ولی در بیمه شخص ثالث اتومبیل مهم نیست که بیمه‌نامه به اسم چه کسی باشد چون اتومبیل و شماره شهربانی است که بیمه است، راننده‌اش هر کسی که می‌خواهد باشد.
بیمه‌نامه باربری هم می‌تواند فاقد نام باشد چون ممکن است بازرگانی کالایی را در دریا به کس دیگری با یک تلفن فروخته باشد و اسنادش را بعداً بدهد. اگر بیمه‌نامه باربری به نفع بانک زده می شود و نام بانک تغییر کند
با یک الحاقیه این کار انجام می پذیرد.
ماده 7 : فرض کنید بانک وامی را به فرد x   می‌دهد و در قبالش منزلش را وثیقه می‌گیرد حالا اگر در اثر آتش‌سوزی این وثیقه آتش بگیرد در واقع بانک متضرر است و باید آن را بیمه می‌کرد. مثلاً منزلی 20 میلیون تومان ارزش دارد که بانك در قبال 3 میلیون تومان وامی كه به فرد x   داده منزل را وثیقه گرفته است.. حال در آتش‌سوزی، منزل از بین رفته اما بانک از این مبلغ(ارزش منزل)، 3 میلیون وام داده و به اندازه همین مبلغ ذینفع است و 17 میلیون هم صاحب اصلی ذینفع است. حالا اگر بانک 1 فروردین‌ماه وام را داده باشد و 30 شهریور‌ماه این حادثه رخ داده باشد (یعنی 6 قسط) بانک دیگر 3 میلیون ذینفع نیست بلکه به مبلغ 2 میلیون ذینفع است چون یک میلیون بازیافت شده، و 18 میلیون تومان هم به صاحب اصلی داده می‌شود.
ماده 8 : اگر از 1 فروردین‌ماه تا 29 اسفند‌ماه یک اتومبیل پراید را که 000ر000ر5 قیمت دارد، در قبال سرقت و آتش‌سوزی نزد بیمه آسیا بیمه کرده باشیم، همان ماشین را نمی‌توانیم با همین قیمت نزد بیمه سامان بیمه نمائیم. این اصل تعدد بیمه‌نامه است که نمی‌تواند باشد. تعدد بیمه‌ای در قبال بیمه عمر انجام می‌شود.
ماده 9 : بیشتر در آتش‌سوزی و عمر شایع است. مثلاً یک کارخانه به ارزش 000ر000ر100 می‌تواند یک بیمه‌نامه مشارکتی داشته باشد. 30 میلیون آن نزد بیمه ایران، 50 میلیون نزد بیمه آسیا و 20 میلیون آن نزد بیمه سامان بیمه شود. یعنی مالی به کمتر از قیمتش بیمه شده، مشروط بر اینکه الحاقی مال نزد بیمه‌گرهای دیگر نیز بیمه شود و همه شرکتهای بیمه باید در جریان آن باشند و شرکتها به همان مبــــلغی که آن را بیمه کرده‌‌اند مسئول پرداخت خسارت می‌باشند.
ماده 10 : این ماده در تمامی رشته‌های بیمه‌ای اعمال می‌شود و معمولاً در متن بیمه‌نامه Bold   می‌شود مثلاً اگر یک پژوی 000ر000ر10 تومانی، 000ر000ر5 تومان بیمه بدنه شود حق بیمه هم به همان نسبت کمتر است و بیمه‌گر هم به همان نسبت خسارت را کمتر پرداخت می‌کند چون 50% سرمایه کمتر اعلام شده است. یا مثلاً در رشته مسئولیت گاهی اوقات عنوان می شود: "ما 5 نفر بی‌نام را بیمه می‌کنیم". جمله مشخص کننده میزان تعهدات بیمه‌گر است .یعنی بیمه‌گر در سال به 5 نفر از آن 2000 نفری که اسمشان به وی داده نشده خسارت پرداخت می‌کند نه اینکه از کارخانه 2000 نفری، بیمه‌گر 5 نفرشان را بیمه می‌کند.
فسخ و بطلان: فسخ یعنی اینکه آثار بیمه‌نامه به ابتدا بر نمی‌گردد بلکه به آینده بر می‌گردد. اما بطلان یا ابطال یعنی اینکه آثار بیمه‌نامه به ابــتدا بر می‌گردد که این مطلب در قانون شماره 11 کاربرد دارد.
ماده 11 : این ماده نقطه مقابل ماده 10 است یعنی اگر سرمایه‌ای را به قصد تقلب بیشتر از مبلغش بیمه کرده باشند: اولاً خسارات پرداخت نمی‌شود. ثانیاً بیمه‌نامه باطل می‌شود ثالثاً حق بیمه‌های پرداختی هم برگشت داده نمی‌شود چون راجع به اصل حسن نیت صحبت شده است.
ماده 12 : مثلاً بیمه‌گذار مطالبی را عمداً دروغ می‌گوید تا موضوع بیمه را کاهش بدهد یا این تداعی بشود که موضوع بیمه ساده است مثلاً در بیمه منازل بیمه‌گذار عمداً عنوان نمی‌کند که فعالیت اداری انجام می‌گیرد. چون اگر بگوید نرخ 63/0 اعمال می‌شود و اگر نگوید نرخ 27/0، پس وی قصد تقلب دارد و اولاً، ثانیاً و ثالثاً بالا (در ماده 11) راجع به وی اعمال می‌شود، یعنی خسارت پرداخت نمی‌شود، بیمه‌نامه باطل می‌شود، . حق بیمه پرداختی هم برگشت داده نمی‌شود.
ماده 13 : این ماده نقطه مقابل ماده 12 است. اگر بیمه‌گذار در میان اظهاراتش قصد تقلب نداشته اما اظهاراتش خلاف واقع باشد در اینجا عقد بیمه‌نامه باطل نمی‌شود اما اگر این مطلب قبل از حادثه مشخص شود باید حق بیمه اضافی پرداخت کند. اگر بیمه‌گذار موافقت کرد، بیمه نامه اعتبار دارد، اما اگر موافقت نکرد بیمه‌نامه فسخ می‌شود، یعنی بیمه‌گر نسبت به آینده تعهدی ندارد و بیمه‌گر باید بیمه‌نامه را با یک پست سفارشی دو قبضه برای بیمه‌گذار ارسال نماید. حال اگر مطالبی که گفته شد بعد از حادثه اتفاق بیفتد یعنی باعث تشدید خطر بشود در این حالت بیمه‌گر خسارت را کمتر از آنچه که هست پرداخت می‌کند چرا که در اینجا تغییر نرخ وجود دارد و اظهاراتی که باید عنوان می‌شد، نشده و مبلغ خسارت به همان نسبت کمتر می‌شود.
ماده 14 : یعنی اگر بیمه‌گذار خودش به خود (مورد بیمه، مثلاً منزلش) خسارت بزند، بیمه‌گر تعهد پرداخت خسارت را ندارد.
ماده 15 : بطور مثال اتومبیل بیمه‌شده در مقابل سرقت ر ا نمی‌توان به صرف بیمه بودن مواظب و مراقبت ننمود بلکه باید از سرمایه حفاظت شود. مثلاً درب ماشین را قفل کرده و یا به ماشین قفل فرمان زده شود و ...
حال اگر آتش‌سوزی پیش بیاید ممکن است بیمه‌گذار عملی انجام دهد تا از توسعه خسارت جلوگیری كند اما این عمل بیفایده بوده و نتیجه‌ای در بر نداشته و خود باعث خسارتی نیز شده باشد، كه خسارت این کار توسط بیمه‌گر پرداخت می‌شود و اگر این مسئله توسط بیمه‌گر موافقت نشود و یا در میزان خسارت آن عمل یا لزوم انجام آن اختلافی پیش بیاد، کار به محکمه می‌رسد که آنجا حل‌و‌فصل می‌گردد.
ماده 16 : فرض کنید بیمه‌گذار درخواست یک بیمه‌نامه آتش‌سوزی می‌کند. اگر بیمه‌گذار با عملش خطر را زیاد کند بطوریکه اگر قبلاً محل توسط شرکت بیمه دیده می‌شد یک اضافه نرخ اخذ می‌شد، باید بیمه‌گر را ظرف مدت 10 روز مطلع نماید. اگر بیمه‌گذار حق بیمه اضافی را قبول نکرد بیمه‌گر می‌تواند قرارداد را فسخ نماید. اگر بیمه‌گر تشدید خطر را متوجه شود و عکس العملی نشان ندهد موظف به پرداخت خسارت تا آخر قرارداد می‌باشد.
ماده 17 : وقتی بیمه‌گذاری فوت نماید و اتومبیلش به افرادی ارث برسد یا از طریق فروش منتقل شود، چنانچه آن افراد به تعهداتشان پای‌بند باشند قرارداد بیمه به قوت خودش باقی است. با این انتقال این حق بیمه برای بیمه‌گذار محفوظ است که تا سه ماه بیمه‌نامه را فسخ کند.
ماده 18 : فرض کنید یک پیشنهاد بیمه آتش‌سوزی پر می‌شود و منزلی بیمه می‌شود که قبلاً آتش گرفته، بیمه‌نامه باطل است و باید 1/0 حق بیمه به عنوان هزینه اداری از بیمه‌گذار دریافت شده و الباقی حق بیمه به بیمه‌گذار برگردانده شود.
ماده 19 : فرمول پرداخت خسارت در این ماده است. مثلاً جنس x قبل و بعد از خسارت چقدر است، تفاوت آن بعنوان خسارت پرداخت می‌شود و اگر چیزی از جنس باقی نماند خسارت کلی می‌شود. این خسارت معمولاً پول نقد است یا حق تعمیر و تعویض، این مسئله در بیمه‌نامه مشخص است و باید در یک مدت زمان مشخص این تعمیر یا تعویض انجام شود، در هر حال مسئولیت بیمه‌گر از مبلغ سرمایه‌اش بیشتر نیست.
ماده 20 : اگر کالای مورد بیمه خود عیبی داشته باشد، بیمه‌گر مسئول آن نیست که از قبل این کالا خراب بوده است. بطور مثال اگر در بیمه باربری، شکلات فاسد حمل شود بیمه‌گر تعهد پرداخت خسارت ندارد.
ماده 21و22 : مثلاً منزلی آتش گرفته، اگر اقدامات لازم برای جلوگیری از توسعه خسارت انجام شود و در کنارش هزینه‌هایی پیش بیاید، بیمه‌گر آن هزینه‌ها را که "هزینه نجات" نام دارد تقبل می‌کند، مثلاً در انتقال کامپیوتر به بیرون از آتش، مانیتور بشکند. هزینه‌های نجات در شرایط عمومی است، مثلاً برای رشته باربری قیمت کالا در مقصد نهایی در نظر گرفته می‌شود و 10% به ارزش سرمایه اضافه می‌کنند. مثال دیگر، در بیمه‌نامه‌های عدم‌النفع فرضاً کارخانه‌ای آتش گرفته، سود کارخانه، حقوق کارمندان و ... در نظر گرفته می‌شود. این بیمه‌نامه (عدم‌النفع) در ایران فقط در بیمه سامان عرضه می‌شود.
ماده 23 : راجع به بیمه عمر است و عنوان می‌كند كه یک بیمه عمر باید با سرمایه مشخص منعقد بشود و رضایت شخص در آن باشد و اگر بیمه‌گذار اهلیت قانونی نداشته باشد باید قیم او راضی به انجام این عقد باشد.
ماده 24 : باید در پیشنهاد بیمه عمر عنوان شود که سرمایه به چه کسی پرداخت شود.
ماده 25 : بیمه‌گذار باید ذینفع (وراث اش) و اینکه به هر شخصی چقدر پرداخت شود را خودش مشخص نماید.
ماده 26 : اگر قبل از فوت بیمه‌گذار ورثه آن تغییر کند با الحاقیه می‌توان این کار را انجام داد و بیمه‌گذار چندین بار می‌تواند ورثه یا ذینفع‌های خود را تغییر دهد (با امضا و تأئید).
ماده 27 : از زمان فوت بیمه‌گذار مبالغ بیمه عمر وی به وراث داده می‌شود و مسائل انتقال سرمایه صورت می‌گیرد حالا اگر یک معامله روی بیمه عمر انجام شده باشد، قانون و ماهیت آن بیمه‌نامه بر سرجای خود باقی است (مثلاً وام گرفته شده باشد).
ماده 28 : بیمه‌گر مسئول پرداخت خسارت‌های ناشی از آشوب، بلوا، جنگ و ... نیست (بدلیل افزایش ریسك پرداخت خسارت) این موارد جزء استثنائات بیمه‌نامه است مگر اینکه با توافق طرفین شرط دیگری قید شده باشد.
ماده 29 : در مورد اموال منقول (یعنی مالی که جابجا می شود مثل میز) اگر حادثه‌ای پیش بیاید، خسارت آن مال پرداخت می‌شود و بیمه‌گر تعهدی نسبت به اشخاص دیگر (ثالث) ندارد چون متعهد پرداخت خسارت به مال می‌باشد.
ماده 30 : این ماده پیرو اصل جانشینی است. فرض کنید فردی از پشت به اتومبیل شما بزند در اینجا باید با بیمه شخص ثالث مقصر، آن را جبران کرد. اگر مقصر حادثه، بیمه شخص ثالث نداشته باشد یا باید از بیمه بدنه خودتان استفاده کنید یا از طرف خسارت بگیرید .در واقع باید حادثه را به بیمه اطلاع دهید و چون مقصر حادثه وجود دارد شرکت بیمه خسارت پرداختی را از مقصر در دادگاه بازیافت می‌نماید.
ماده 31 : اگر بیمه‌گر ورشکست شود، بیمه‌گذار می‌تواند قرارداد را فسخ نماید.
ماده 32 : اگر بیمه‌گر ورشکست شد اول طلب بیمه‌گذاران پرداخت می‌شود چون حق بیمه داده‌اند و در بین
این بیمه‌گذاران اولویت با بیمه‌گذاران عمر است.
ماده 33 : اگر بیمه‌گذار ورشکست شد از بین بدهکارانی که وجود دارند، اول طلب شرکت بیمه (بیمه‌گر) نسبت به هر فرد دیگری ارجح است.
ماده 34 : اگر بیمه‌گذار در یك قرارداد بیمه، چند موضوع را بیمه کرده، اما نسبت به یکی از آن موضوع‌ها
خلاف واقع گفته باشد، بیمه‌نامه تنها نسبت به آن موضوع باطل نمی‌شود، بلکه کلاً باطل است.
ماده 35 : طرفین در بیمه‌نامه هر شرطی می‌توانند اضافه كنند، اما ماده 16 به قوت خود باقی است.
ماده 36 : خسارت ظرف مدت 5 روز باید اعلام شود، اما تا دو سال قرارداد فی‌مابین مفتوح است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 10 تیر 1390
سید امین موافقی
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:27 ق.ظ
Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive
a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
I know this is totally off topic but I had to share it with someone!
یکشنبه 15 مرداد 1396 08:26 ق.ظ
Wonderful site. A lot of helpful information here.
I'm sending it to some friends ans also sharing in delicious.
And certainly, thanks in your sweat!
جمعه 13 مرداد 1396 10:02 ب.ظ
Every weekend i used to go to see this site, as i want enjoyment,
as this this web page conations in fact fastidious funny stuff too.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر